Plísně na fasádě Vašeho domu

26. 7. 2013 -

U zateplovacích systémů se projevuje zejména v přechodných obdobích (jaro, podzim) kondenzace vody na vnějších površích zateplovaných objektů. Na neosluněných stranách fasády tato nadbytečná vlhkost způsobuje vznik a rozvoj zelených řas nebo lišejníků, či plísní. Toto biotické napadení omezuje životnost stavby, znehodnocuje ji a působí škodlivě na lidské zdraví.


Důležité je vědět, že plísně jsou mikroskopické houby, které můžou růst všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Napadení plísní se vyskytuje převážně na severních a západních stranách objektů, tedy tam, kde je vlhkost z ovzduší podpořena dlouhodobým stínem (vegetací, zástavbou, ale i jinými kritérii). Poté nadměrná vlhkost na fasádě kondenzuje a dopomáhá růtu organických mikroorganizmů (plísně, mechy, řasy).Zejména omítky na bázi akrylátových pryskyřic, které neobsahují protiplísńové látky, jsou proti plísni velmi málo odolné.

 

Jak postupovat při již napadené fasádě domu plísní? 

Pokud je to možné, co nejvíce snížit zasnínění napadené stěny domu. Případně najít zdroj vlhkosti a učinit opatření proti jejímu vzniku.

 

V případě sanace takto postižených povrchů doporučujeme následující postupy:

Na řasou postižené povrchy aplikovat štětkou nebo válečkem biocidní nátěr BIOCID , kde se spotřeba uvádí 10m2/l na hladké ploše. Podle stupně zasažení se po 6 – 8 hod. volí způsob mechanického odstranění, např. otryskání tlakovou vodou. Na silně zasažených místech nutno tento postup ( tj. aplikace BIOCIDU, odumření, zaschnutí a mechanické odstranění) ještě jednou opakovat.

Konečná úprava po aplikaci biocidního nátěru:

Povrch se opatří speciální sjednocující, prodyšnou silikonovou nátěrovou hmotou FLASH PAINT v požadovaném barevném odstínu, kde se spotřeba uvádí 0,1kg/m2 při jednom nátěru. Jde o nátěrovou exteriérovou hmotu, která je vyvinutá pro údržbu a obnovu barevnosti tenkovrstvých omítek. Neovlivňuje prodyšnost ani estetický vzhled a navíc zaceluje drobné mikrotrhliny v podkladu.